"Bezprawne i bezskuteczne działania". Ostra reakcja KRRiT po decyzji rządu
Rząd przyjął projekt rozporządzenia ws. wykazu podmiotów podlegających ochronie, do którego wpisane mają być telewizje TVN i Polsat. Informację w tej sprawie przekazał podczas środowej konferencji premier Donald Tusk.
– Przyjęliśmy rozporządzenie, na mocy którego na listę, wykaz podmiotów podlegających ochronie, mówimy o firmach które podlegają ochronie wtedy, kiedy ktoś chciałby kupić te firmy, ta lista była dość pokaźna, dołożyliśmy do tej listy takie firmy jak Cyfrowy Polsat, P4, TVN, Polsat Telewizja, T-Mobile i WB Electronics – przekazał szef rządu.
Jak wyjaśnił, decyzja ta oznacza, że bez zgody polskiego rządu nie będzie można przejąć, kupić firm, które są na tej strategicznej liście
Ostra reakcja KRRiT
Na decyzję rządu ostro zareagowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. W wydanym oświadczeniu stwierdzono, że wpisanie TVN i Polsatu wykazu podmiotów podlegających ochronie to "uzurpacja" i kolejne zawłaszczanie kompetencji Rady.
KRRiT stwierdza, że nie była na jakimkolwiek etapie "konsultowana czy nawet informowana o planowanym trybie nadzoru nad mediami prywatnymi przez Radę Ministrów". Objęcie ochroną TVN i Polsatu może "stanowić wstęp do wywierania przez administrację rządową wpływu na treść programu uzależnionych od siebie nadawców prywatnych".
Jak podkreślono w wydanym oświadczeniu, tego typu działania są "bezprawne, bezskuteczne, mogące powodować szkodę w interesie prywatnym i publicznym". Mogą też sprowadzać odpowiedzialność karną niektórych osób za ich wprowadzenie, czy odszkodowawczą Skarbu Państwa za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej.
"Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podkreśla, że trwająca równolegle do tych działań likwidacja przez organy administracji rządowej jednostek publicznej radiofonii i telewizji, które od lat są wpisane na listę przedsiębiorstw o strategicznym znaczeniu dla Państwa Polskiego, stoi w całkowitej sprzeczności z bezpieczeństwem informacyjnym, a więc ze strategicznym interesem państwa" – dodano.